ضرورت استفاده از نرم افزار حسابداری

در دنیای امروزی استفاده از نرم افزار حسابداری  به یک ضرورت غیر قابل انکار تبدیل شده است. تمامی کسب و کارها به نرم افزار حسابداری نیاز دارند و باید برای ثبت درآمدها و کنترل هزینه های خود از نرم افزار حسابداری استفاده کنند.

حسابداری را علم تشخیص و ثبت و گزارشگری رویدادهای مالی تعریف می کنند. بنابراین باید ابتدا رویدادهای مالی را تشخیص داد و سپس آن رویدادهای مالی را ثبت نمود و در نهایت آنها را گزارش کرد تا استفاده کنندگان بتوانند بر اساس آن گزارشات تصمیمات بهتری بگیرند.

این علم که توسط کارشناسان و استادان حرفه ای تدوین گردیده است ، به تدریج مورد قبول عامه قرار گرفته و قابل تغییر و تصحیح می باشد. در کتب حسابداری تاریخچه حسابداری را به صورت زیر بیان می کنند:

علم حسابداری به مرور زمان تکمیل تر شد اما اصول آن به صورت یکسان باقی ماند. به عنوان مثال عبارات بدهکار “debit ” و بستانکار ” credit ” که تاکنون دو جزء اساسی در حسابداری دوبل می باشد، از دو کلمه اصیل ایتالیایی “debita” و “credo” گرفته شده است.

در حال حاضر علم حسابداری آنقدر پیشرفت کرده است که در سطح دکتری در دانشگاهها تدریس می شود و استانداردهایی در سطح جهان و بین الملل برای آن تهیه شده است که به IFRS مشهور است. هر کشوری هم برای خود دارای استاندارد حسابداری است.

بیشتر موسسات مالی هم که به کسب و کارها خدمات مالی و حسابداری و حسابرسی ارائه می کنند از انواع مختلفی از نرم افزارهای حسابداری استفاده می کنند. این موسسات برای این که سطوح در آمد ، هزینه و سرمایه این شرکت ها را ثبت کنند از نرم افزار حسابداری استفاده می کنند. یکی از نرم افزار های حسابداری که موسسات مالی می توانند از آن استفاده نمایند نرم افزار حسابداری باتیز محصول شرکت داده پردازان ارگس می باشد.

رشد روز افزون معاملات در سطوح وسیع و ورود کامپیوتر به عنوان یک ابزار مفید در زندگی انسانها ، باعث شده است که انجام حسابداری بدون نرم افزار حسابداری غیر قابل تصور شود.

نرم افزار حسابداری علاوه بر رفع مشکلات و موانع حسابداری به شیوه سنتی ، امکانات جانبی دیگری را در اختیار استفاد کنندگان قرار داده است. از جمله این امکانات و مزایا می توان به مواردی مانند بالا بردن سرعت و دقت در ثبت و پردازش اطلاعات و گزارشگری اشاره نمود.

آیا نرم افزار حسابداری می تواند جایگزین حسابدار شود؟

همانطور که گفته شد نرم افزار حسابداری  یک ابزار است و ابزار در خیلی از جاها نمی تواند جایگزین انسان شود. به همین صورت نرم افزار حسابداری نمی تواند به صورت کامل جایگزین یک حسابدار شود و کسب و کارها را از داشتن حسابدار بی نیاز کند. اما زمانی که از یک نرم افزار حسابداری استفاده می کنیم ، یک سری کارهای تکراری از روی دوش حسابدار برداشته می شود و حسابدار شما به جای انجام برخی از کارهای تکراری می تواند اطلاعات مالی و حسابداری را برای شما تحلیل کرده و از آن اطلاعات دقیق مدیریتی برای شما استخراج کند.

این می تواند برای شما یک امتیاز و مزیت رقابتی شود. شما اطلاعات مالی تحلیل شده دارید نه یک سری اطلاعات مالی خام .

نرم افزار حسابداری خوب و مناسب می تواند گزارشات مورد نیاز یک کسب و کار را به صورت ماهانه ، فصلی ( مانند آن چیزی که شما در گزارشات فصلی نرم افزار حسابداری باتیز می توانید مشاهده نمایید ) و صورتهای مالی اساسی سالانه در اختیار شما قرار دهند. گزارشات تهیه شده را می توانید هم به صورت پرینت و هم می توانید به صورت یک گزارش الکترونیکی در اختیار حسابدار خود قرار دهید .

در مقالات دیگری در همین سایت برخی مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری را برای شما بازگو می کنیم.

 

2 Comments

 1. میهمان

  نرم افزار حسابداری برای هر شرکت و کسب و کاری ضروری است. تمام حساب و کتاب مربوط به شرکت باید در نرم افزار حسابداری همون شرکت ثبت شود. بنابراین این برای هر شرکت ضروری است که از نرم افزار حسابداری استفاده کند.

  پاسخ
  1. مجتبی کمانکش نویسنده

   بله . همون طور که شما اشاره کرده اید داشتن نرم افزار حسابداری در عصر حاضر یک ضرورت حساب می شود.

   پاسخ

Leave your thoughts

مقایسه و انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری

ما در این سایت لیست نرم افزار های حسابداری موجود در بازار را گردآوری می کنیم تا به بازدید کنندگان خود کمک کنیم تا نرم افزارهای حسابداری را با هم مقایسه کرده و بهترین نرم افزار حسابداری را برای کسب و کار خود انتخاب کنند.

تماس با ما

برای تماس با ما با شماره تلگرام در ارتباط باشید:
09212822359

NEWSLETTER