سفارشی سازی در نرم افزار حسابداری

مسلما زمانی که یک نرم افزار حسابداری را تهیه می کنید چند حالت ممکن است که پیش بیاید.

حالت اول)  آن نرم افزار بسیار کوچک و ساده باشد و اصلا نیازی به سفارشی سازی نداشته باشد.

خیلی از نرم افزارهای حسابداری بازار ، بسیار ساده هستند که نیازی به سفارشی سازی و یا حتی پشتیبانی هم ندارند. اینگونه نرم افزارها دارای امکانات زیادی نیستند و پیچیدگی های خاصی هم ندارند. نرم افزارهای حسابداری مخصوص کسب و کارهای کوچک مانند نرم افزار حسابداری هلو و …. از اینگونه نرم افزارهای حسابداری هستند.

معمولا نرم افزار حسابداری مالی که قبلا به آن دفترداری می گفتند دارای این ویژگی است. این نرم افزار حسابداری مالی که اکثر شرکت های تولید کننده نرم افزار حسابداری ، آنرا تولید و به بازار ارائه کرده اند دارای امکانات محدودی در حد تعریف کدینگ حسابداری و ثبت سند حسابداری و گزارشات حسابداری مانند ترازنامه و دفاتر و .. می باشد.

حالت دوم) آن نرم افزار ساده نباشد ولی به عنوان یک پکیج به فروش برسد. و خیلی به سفارشی سازی نیاز نداشته باشد.

نرم افزار های حسابداری موجود در بازار ایران از این دسته اند. نرم افزارهایی مانند نرم افزار حسابداری همکاران سیستم و نرم افزار حسابداری باتیز را در نظر بگیرید. این نرم افزارها کمی گسترده و بزرگتر هستند که ممکن است برای کسب و کارها نیاز به سفارشی سازی داشته باشند. یکی از مواردی که در انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری برای سازمان باید مد نظر باشد همین قابلیت سفارشی سازی نرم افزار است.

حالت سوم) نرم افزارهای بسیار بزرگ که با عنوان ERP از آنها یاد می شود.

در اینگونه نرم افزارها، سفارشی سازی جزء لاینفک نرم افزار محسوب شده و اصولا نرم افزار از ابتدا برای کاربر سفارشی سازی می شود.

سفارشی سازی در نرم افزارها می تواند به دو صورت انجام شود. یکی از صورتهای ممکن این است که یک نرم افزار به صورت یک فریم ورک قابل توسعه در اختیار کاربران قرار گیرد و کاربران بدون نیاز به شرکت تولید کننده، می توانند نرم افزار را سفارشی کنند البته این سفارشی سازی محدود بوده و در حیطه همان ابزارهایی است که در اختیار کاربر قرار می گیرد.

مثلا یک نمونه کوچک از این نوع نرم افزار ها نرم افزارهای BPMS است که می توان توسط آنها یک سیستم را از صفر تا صد توسعه داد. البته این توسعه محدود بوده و نمی توان مسائل پیچیده را با آنها پیاده سازی نمود.

نمونه کوچکتر که در اکثر نرم افزار های حسابداری و نرم افزار اتوماسیون اداری وجود دارد امکان سفارشی سازی چاپ و گزارشات در نرم افزارها می باشد. نرم افزار حسابداری بیت و نرم افزار حسابداری سما و نرم افزار حسابداری باتیز و نرم افزار اتوماسیون اداری قلم این ویژگی را دارند و کاربر می تواند چاپ های سیستم را به دلخواه خود سفارشی سازی نماید.

در صورت دوم شرکت تولید کننده نرم افزار قبول می کند که نرم افزار حسابداری و یا نرم افزار اتوماسیون اداری را برای مشتری یا کاربر سفارشی سازی نماید. در این صورت محدودیتی در سفارشی سازی وجود ندارد و تقریبا سیستم تولید شده کاملا به دلخواه کاربر سفارشی می شود.

سفارشی سازی یکی از مواردی است که هزینه زیادی برای مشتری دارد و مشتری باید هزینه آنرا تقبل نماید. این هزینه باید متناسب با رفع نیازهای مشتری باشد. بنابراین مشتری نباید هر نیازی را اعلام نماید تا شرکت تولید کننده نرم افزار آنرا سفارشی سازی نماید.

از نکته هایی که در مورد سفارشی سازی نرم افزار باید مد نظر داشت این است که سفارشی سازی همیشه خوب نیست. ضمن اینکه همیشه هم بد نیست.

برخی اوقات سفارشی سازی نرم افزار امری ضروری است زیرا اگر این سفارشی سازی صورت نگیرد ، هزینه های زیادی بر سازمان تحمیل می کند. مثلا در نرم افزار حسابداری باتیز که امکان سفارشی سازی را دارد می توان بخش فروش را سفارشی کرد.

 

Leave your thoughts

مقایسه و انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری

ما در این سایت لیست نرم افزار های حسابداری موجود در بازار را گردآوری می کنیم تا به بازدید کنندگان خود کمک کنیم تا نرم افزارهای حسابداری را با هم مقایسه کرده و بهترین نرم افزار حسابداری را برای کسب و کار خود انتخاب کنند.

تماس با ما

برای تماس با ما با شماره تلگرام در ارتباط باشید:
09212822359

NEWSLETTER