چگونه یک نرم افزار حسابداری مناسب کسب و کار خود انتخاب کنیم؟

گوگل نرم افزار حسابداری را به صورت زیر تعریف می کند :

نرم افزار حسابداری توصیفی از یک نوع اپلیکیشن نرم افزاری است که ثبت و پردازش معاملات حسابداری در ماژول های تابعی مانند حساب های پرداختنی، حسابهای دریافتنی، حقوق و دستمزد، و تراز آزمایشی را برعهده دارد که به عنوان یک سیستم اطلاعات حسابداری عمل می کند.

ولی با کمی جستجو در سایت های حسابداری ، در می یابیم که برای نرم افزار حسابداری تعاریف دیگری نیز ذکر شده است .

در یک دید کلی نرم افزار حسابداری به نوعی نقش یک کمک دفتردار یا کمک حسابدار را ایفا می کند. حسابداران برای ثبت و گزارش اطلاعات حسابداری خود از این نرم افزار بهره می گیرند. قابلیت های نرم افزار حسابداری از محصولی به محصولی دیگر متفاوت است. و فقط در کشور ایران حدود ۱۰۰ نوع نرم افزار حسابداری تولید و به بازار ارائه شده است که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارا هستند. اگر شرکت شما خیلی بزرگ است، مثلا در حد ایران خودرو ، احتمالا برای طراحی و پیاده سازی نرم افزار حسابداری مخصوص کسب و کار خود، دست به دامن نرم افزار های حسابداری سفارشی می شوید تا شرکت تولید کننده این نرم افزار حسابداری آن را برای شما سفارشی کند. اما اگر شرکت شما کوچک است براحتی می توانید از محصولات عرضه شده آماده (با عنوان پکیج نرم افزار حسابداری ) استفاده کنید.

به عبارت دیگر ، نرم افزار حسابداری یک منبع ارزشمند برای کسب و کارهای مدرن امروزی است. نرم افزار حسابداری کمک می کند تا ردیابی دقیقی از معاملات مالی صورت بگیرد و گزارش، تجزیه و تحلیل آنی آن معاملات ساده گردد. قبل از ارائه نرم افزار حسابداری، همه این وظایف بوسیله نیروی انسانی یا همان حسابداران انجام می شد اما اکنون مدیریت داده های زیاد و ارزشمند هر سازمان به کامپیوتر واگذار شده است و نیروی انسانی فقط از این گزارشات تحلیلی استفاده می کند تا تصمیمات بهتری برای سازمان خود بگیرد.

کاهش هزینه های حسابداری ، دقت در انجام محاسبات و سرعت بالای پاسخ گویی به مدیران از مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری به شمار می آید و همچنین اجازه می دهد تا تصمیم گیری های مالی از طریق گزارش به موقع توسط مدیران سازمان یا شرکت اتخاذ گردد.

اهمیت نرم افزار حسابداری چیست؟

نرم افزار حسابداری یک کلاس از برنامه های کامپیوتری است که شما را قادر به مدیریت معاملات مالی کسب و کار می کند. چنین برنامه هایی می توانند به طور گسترده در حوزه متفاوت به کار گرفته شوند، برخی از برنامه حسابداری برای کسب و کارهای کوچک و برخی دیگر برای کسب و کارهای بزرگ و خیلی بزرگ طراحی شده اند. با استفاده از نرم افزار حسابداری میتوان به طور معمول صدها ورودی و خروجی را به طور همرمان مورد بررسی قرار داد.

حال به فاکتورهای مهم و اساسی برای انتخاب یک نرم افزار حسابداری می پردازیم:

دقت

نرم افزار حسابداری دقت انجام محاسبات و ثبت اسناد حسابداری را بالا می برد و این امر باعث کاهش یا حذف خطاهای انسانی در محاسبات می گردد. در فرآیندهای حسابداری دستی که شامل بررسی بسیاری از محاسبات ریاضی است، نیروی انسانی ممکن است که اشتباهاتی انجام دهد . مثلا بر اثر خستگی و کار زیاد. ولی نرم افزار حسابداری جلوی بسیاری از این اشتباهات را می تواند بگیرد.

یک محاسبه اشتباه در اوایل روند حسابداری مالی می تواند تاثیر زیادی بر عملکرد پایانی داشته باشد. نرم افزار حسابداری، از سوی دیگر، با عدم خطا در انجام محاسبات همراه است. با این حال، باید توجه داشت که فاکتور دقت در برنامه حسابداری موضوعی است که در صورت ورود اطلاعات غلط از سوی نیروی انسانی ممکن است کاهش یابد.

سرعت

استفاده از نرم افزار حسابداری به شما اجازه می دهد پردازش های مالی خود را با سرعت بیشتری انجام دهید. بخشی از این افزایش سرعت به دلیل استفاده از کامپیوتر، که قادر به پردازش ارقام، بسیار سریع تر از مغز انسان است بدست می آید. علاوه بر این، نرم افزار حسابداری این امکان را می دهد که برای افزایش بهره وری از امکانات دیگری همچون اتوماسیون استفاده نمود، برای مثال، مالیات بر ارزش افزوده را در نظر بگیرید. در نرم افزار حسابداری می توان تنظیم نمود که برای هر کالا ۹ درصد از مبلغ فروش را محاسبه نموده و به عنوان ارزش افزوده در نظر گرفته و به مبلغ فاکتور اضافه نماید. این مورد را با موردی که کاربر باید با دست انجام دهد مقایسه کنید. سرعت کدام مورد بیشتر است؟

هزینه

منافع حاصل از سرعت و کارایی نرم افزار حسابداری باعث می شود تا هزینه های کلی کاهش یابد. استفاده از یک برنامه حسابداری اجازه می دهد تا هر یک از اعضای تیم حسابداری به انجام کارهای بیشتر در یک زمان معین مشغول شوند، این یعنی اینکه کاری را که ۵ نفر باید در مدت یک ماه انجام دهند سه نفر قادر به انجام آن هستند و نرم افزار حسابداری به تنهایی کار آن دو نفر دیگر را انجام می دهد. این یعنی اینکه دو کارمند حسابداری کمتر و هزینه حقوق و دستمزد کمتر.

 

اهمیت استفاده از نرم افزار حسابدای

امروزه بسیاری از صاحبان کسب و کار از اهمیت استفاده از نرم افزار حسابداری آگاه هستند. استفاده از یک “قلم و کاغذ” برای انجام امور حسابداری مالی سبب می شود شما در گذشته بمانید. گرچه در حال حاضر، هیچ قانونی ، استفاده از نرم افزار حسابداری را الزامی نکرده است، اما کسب و کارها آموخته اند که با استفاده از نرم افزار حسابداری، می توانند تغییرات اساسی در زمینه حسابداری مالی کسب و کار خود داشته باشند.

یکی از مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری موجب آسان تر شدن حساب و کتاب مالیاتی می گردد. از دیگر مزایای آن پرداخت به موقع حقوق و دستمزد کارمندان بر اساس قوانین کار و امور اجتماعی است.

در صورت استفاده بهینه از نرم افزار حسابداری می توانید پاسخ این سوالها را به راحتی بیابید: آیا عملکرد این شرکت در سال جاری بهتر از گذشته است؟ آیا تعداد مشتریان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است؟ آیا امسال نسبت به سال گذشته سود بیشتری داشته ام؟ کدام مشتریان سودآوری بیشتری برای کسب و کار من داشته اند؟ و …

 

نرم افزار حسابداری برای شما چکار می کند؟

تولید اتوماتیک سندحسابداری : سند حسابداری تمام فاکتورهای فروش و خرید، دریافت و پرداخت ، عملیات تنخواه گردان و … همه به طور خودکار ثبت می شوند.

به روز بودن اطلاعات: استفاده از نرم افزار حسابداری سبب می شود تا حسابداری سوابق به طور خودکار و به روز محاسبه گردد و به همین ترتیب مانده حساب (برای مثال حساب های مشتری) همیشه به روز خواهد بود.

دقت: فضای کمتری برای خطا وجود دارد برای نمونه تنها یک ثبت حسابداری برای هر معامله به جای دو یا سه ثبت برای یک سیستم دستی مورد نیاز است.

در دسترس بودن اطلاعات: داده ها فورا در دسترس هستند و می توانند در هر مکان و زمان در دسترس کاربران مختلف قرار بگیرند.

مدیریت اطلاعات: گزارش های تولیدی می تواند به مدیریت در جهت کنترل کسب و کار کمک کند، به عنوان مثال تجزیه و تحلیل سالانه بدهکاران نشان می دهد که حساب های مشتری سر رسیده و حساب سود و زیان و ترازنامه را با روند بهتری به اتمام می رسد.

خوانایی: با استفاده از نرم افزار حسابداری میتوان اطلاعات حسابداری را چاپ کرد بنابراین خوانایی بالای اسناد چاپی سبب افزایش بهره وری حسابداری می گردد.

بهره وری: استفاده بهتر از منابع و زمان باعث می شود تا جریان نقدی از طریق جمع آوری بدهی، بهتر و کنترل موجودی بهبود یابد.

 

چگونه یک نرم افزار حسابداری مناسب کسب و کار خود پیدا کنیم؟

انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری کار ساده ای نیست. در این سایت لیست نرم افزار حسابداری موجود در بازار ارائه شده است تا شما بتوانید بهترین نرم افزار حسابداری مناسب کسب و کارتان را انتخاب و خریداری نمایید. هر صاحب کسب و کاری می تواند نرم افزارهای حسابداری ارائه شده در این سایت را با دقت بررسی کرده و بهترین نرم افزار حسابداری مورد نیاز کسب و کار خود را انتخاب و خریداری نماید.

 

 

Leave your thoughts

مقایسه و انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری

ما در این سایت لیست نرم افزار های حسابداری موجود در بازار را گردآوری می کنیم تا به بازدید کنندگان خود کمک کنیم تا نرم افزارهای حسابداری را با هم مقایسه کرده و بهترین نرم افزار حسابداری را برای کسب و کار خود انتخاب کنند.

تماس با ما

برای تماس با ما با شماره تلگرام در ارتباط باشید:
09212822359

NEWSLETTER