نقش گزارش ساز در نرم افزار حسابداری

همانطور که در تعریف علم حسابداری نیز آمده است یکی از قسمت های اساسی حسابداری ، گزارشگری رویدادهای مالی است. در حقیقت ما از علم حسابداری و ابزارهای ایجاد شده در راستای استفاده از این علم مثل نرم افزار حسابداری استفاده می کنیم تا در نهایت بتوانیم گزارشات مرتبط با کسب و کار را تهیه و ارائه نماییم.

اکثر نرم افزارهای حسابداری دارای گزارشات پیش فرض و از پیش تعیین شده هستند که می توان از آنها به راحتی استفاده نمود. این گزارشات بر اساس سالها تجربه و البته بر اساس نیاز حسابداران تهیه شده است . چند مورد از این گزارشات نیز بر اساس الزام مراجع قانونی در نرم افزار حسابداری گنجانده شده اند.

برای مثال گزارش ترازنامه که در تمام نرم افزارهای حسابداری وجود دارد، یکی از صورتهای مالی اساسی است که باید در نرم افزار حسابداری موجود باشد. بدون وجود چنین گزارشی ، گزارشات نرم افزار حسابداری ناقص خواهد بود.

یا به عنوان مثال دیگری گزارشات مربوط به دفاتر کل و معین و دفتر روزنامه نیز جزء گزارشاتی هستند که بر اساس الزام قانونی در نرم افزار حسابداری گنجانده شده اند.

گزارشات دیگری نیز هستند که جزء هیچکدام از دو مورد بالا نیستند ولی بر اساس نیاز حسابداران و به مرور زمان و بر اساس تجربه به نرم افزارهای حسابداری اضافه شده است. مثلا نرم افزار گردش تفضیلی و یا مرور حسابها که کار گزارش گیری از نرم افزار حسابداری را بسیار آسان نموده است.

تا اینجای کار ما گزارشاتی را نام بردیم که در نرم افزار های حسابداری موجود در بازار ایران وجود دارند. ولی یک سری گزارشاتی هستند که به صورت پیش فرض در نرم افزار حسابداری وجود ندارد و به صورت موردی و در حین کار مورد نیاز واقع می شوند. حتی ممکنه برخی از این گزارشات برای یک سری از شرکت ها اجباری باشد و برای شرکت های دیگر نباشد.

اینجاست که نرم افزار های کمکی به کمک ما میایند و گزارشات خاص مورد نیاز ما را می سازند . ما به این نوع نرم افزارهای کمکی ، گزارش ساز می گوییم.

خیلی از شرکت ها ، نرم افزار گزارش ساز تولید کرده اند و همراه با نرم افزار حسابداری خود به بازار ازائه کرده اند ، ولی برخی نیز نرم افزار گزارش ساز خاص تولید نکرده اند و از نرم افزار گزارش ساز عمومی که در بازار وجود دارند استفاده می کنند.

نرم افزار های گزارش ساز عمومی که در بازار وجود دارند معمولا به هر دیتابیسی وصل می شوند و امکانات زیادی دارند. برخی از این نرم افزار های گزارش ساز بعدا در همین مقاله معرفی خواهند شد.

این مقاله تکمیل خواهد شد….

 

One Comment

  1. محمد

    گزارش ساز نقش خیلی مهمی در کار با نرم افزار حسابداری دارد.

    پاسخ

Leave your thoughts

مقایسه و انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری

ما در این سایت لیست نرم افزار های حسابداری موجود در بازار را گردآوری می کنیم تا به بازدید کنندگان خود کمک کنیم تا نرم افزارهای حسابداری را با هم مقایسه کرده و بهترین نرم افزار حسابداری را برای کسب و کار خود انتخاب کنند.

تماس با ما

برای تماس با ما با شماره تلگرام در ارتباط باشید:
09212822359

NEWSLETTER