استفاده بهینه از نرم افزار حسابداری

نرم افزار حسابداری دقیقا مانند یک ابزار می ماند. استفاده از نرم افزار حسابداری مثل استفاده از هر ابزار دیگری مسائل و حاشیه های خاص خودش را دارد. خیلی از مدیران شرکت ها که ممکن است تراکنش های بالا و درآمدهای زیادی نیز داشته باشند ، از یک نرم افزار حسابداری رایگان و یا ارزان قیمت استفاده می کنند. اگر با مدیران خیلی از این شرکت ها صحبت کنید مشخص می شود که نرم افزار حسابداری برای آنها هیچ اهمیتی ندارد. تنها چیزی که برای آنها مهم است این است که جنس از چین وارد کنید با قیمت پایین و آنرا در بازار ایران با قیمت بالا بفروشید و پولدار شوید.

تمام توقعی که این شرکت ها از نرم افزار حسابداری دارند این است که میزان فروش کالا و صورتحساب مشتری را گزارش دهند. خوب این مقدار را تقریبا هر نرم افزار حسابداری می تواند انجام دهد. بنابراین برای این گونه شرکت ها یک نرم افزار حسابداری دارای حداقل امکانات هم کافی است. در ضمن این شرکت ها به سمت عدم شفافیت تمایل بیشتری دارند و در برخی موارد حتی قیمت خرید محصول خود را هم در نرم افزار حسابداری وارد نمی کنند و یا اگر وارد می کنند به صورت دقیق نیست.

اما یک محیط کاملا رقابتی را در نظر بگیرید که در آن شرکت ها برای فروش محصول خود باید ضمن بالا بردن کیفیت و ارائه خدمات بهتر ، قیمت ها را هم پایین بیاورند. آنگاه بحث نرم افزار حسابداری و مخصوصا محاسبات صورت گرفته در این نرم افزارها بسیار مهم می شود. ابزاری که بتواند محاسبات پیچیده ای را برای ما انجام دهد و گزارشات مدیریتی در اختیار ما قرار دهد.

همانطور که گفته شد ، خیلی از افراد از نرم افزار حسابداری فقط به منظور کنترل موجودی انبار و صورتحساب مشتری استفاده می کنند و نام نرم افزار حسابداری برای آنها همین معنی را می دهد. در هر لحظه بتوان موجودی انبار را کنترل نمود و بدانیم که از چه کسی پول می خواهیم و به چه کسی باید پول پرداخت کنیم و …

اما در حقیقت نرم افزار حسابداری فقط اینها نیست. یعنی استفاده بهینه از نرم افزار حسابداری به این مسائل ختم نمی شود. بلکه از نرم افزار حسابداری استفاده های بسیار بیشتری می توان نمود. گرچه در یک مقاله نمی توان بحث مفصلی را ارائه داد ولی می توان با ذکر چند نمونه و مثال آنرا بهتر درک نمود.

در اینجا بنده چند مثال کوچک می آورم که البته به دو مثال قبلی هم نزدیک باشد. مثلا در باره کنترل موجودی انبار مسائلی را می توان دید به این صورت :

در کنترل موجودی انبار چندین مساله وجود دارد که باید به آنها دقت نمود. یکی از آنها بحث موجودی تعدادی و ریالی کالا در انبار است. موجودی تعدادی را همه ما می شناسیم. هر کالایی در انبار چه تعداد داریم. به همین راحتی.

ولی کمی دقت کنیم. چه تعداد داریم یک معنی در دل خودش به صورت نهفته دارد. آنهم اینکه چه موقع این کالا تمام می شود؟ خوب به نظر شما چه موقع این کالا تمام می شود. نمی دانیم. چه جمله جالبی.

خوب از نرم افزار حسابداری می پرسیم که این مقدار کی تمام می شود. این یکی از کاربردهای نرم افزار حسابداری است که ما تا حالا به آن توجهی نداشته ایم. به راحتی یک گزارش فروش برای ماهها و سال های گذشته می گیرم و متوجه می شویم که میزان فروش این کالا چقدرر است ؟ در چه فصولی بیشترین فروش را داریم. و …. به این صورت براحتی می توان تخمین زد که این مقدار کالا برای چه مدت کافی است و چه زمانی بهترین موقع برای سفارش و خرید مجدد این محصول است.

مثال دیگر بحث بهای تمام شده است. خیلی ها فکر می کنند بحث بهای تمام شده مربوط به تولید و صنعتی می شود و مخصوص کارخانه هایی است که محصولی را تولید می کنند، ولی در اصل شرکت های بازرگانی نیز به نوعی با بحث بهای تمام شده ارتباط دارند.

بهای تمام شده کالای خریداری شده و محاسبه بهای تمام شده کالای فروش رفته دو موردی است که ربطی به تولید ندارد و شرکت های بازرگانی نیز با آن سروکار دارند. همچنین بهای تمام شده ارائه خدمات نیز داریم که مخصوص شرکت هایی است که خدمات ارائه می کنند. و باید از نرم افزار حسابداری خدماتی استفاده کنند.

 


نرم افزار حسابداری-حسابداری-آموزش حسابداری-نرم افزار حسابداری فروشگاهی-نرم افزار حسابداری بازرگانی-حسابداري-نرم افزار مالی-نرم افزار حسابداري-نرم افزار انبار داری-نرم افزار حسابداری -حسابداری- نرم افزار حسابداری فروشگاهی- حسابداری فروش -برنامه حسابداری فروش- صندوق مکانیزه فروش- صندوق مکانیزه فروشگاهی- نرم افزار حسابداری صندوق فروشگاهی- پوز فروشگاهی – صندوق فروش- حسابداری صندوق فروش- برنامه حسابداری صندوق فروشگاهی – برنامه حسابداری فروشگاهی-استفاده بهینه از نرم افزار حسابداری

2 Comments

  1. محمدی

    به نظرم هم ابزار باید مناسب باشد و هم کسی که با ابزار کار می کند باید حرفه ای شود. حسابداری که می خواهد با نرم افزار حسابداری کار کند از نرم افزار مهمتر است.

    پاسخ
  2. میهمان

    حق با شماست اگر از نرم افزار حسابداری به صورت بهینه استفاده نشه تقریبا هیچ تاثیری در بهبود کسب و کار نداره.

    پاسخ

Leave your thoughts

مقایسه و انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری

ما در این سایت لیست نرم افزار های حسابداری موجود در بازار را گردآوری می کنیم تا به بازدید کنندگان خود کمک کنیم تا نرم افزارهای حسابداری را با هم مقایسه کرده و بهترین نرم افزار حسابداری را برای کسب و کار خود انتخاب کنند.

تماس با ما

برای تماس با ما با شماره تلگرام در ارتباط باشید:
09212822359

NEWSLETTER