سفارشی سازی در نرم افزار حسابداری

یکی از دغدغه های سازمانها در انتخاب و خرید نرم افزار حسابداری بحث سفارشی سازی و اعمال تغییرات دلخواه و مورد نیاز سازمان در این گونه نرم افزار هاست.
زمانی که یک نرم افزار حسابداری و یا هر نرم افزار دیگری برای سازمان تهیه می کنید چندین حالت مختلف ممکن است که پیش بیاید.

حالت اول اینکه آن نرم افزار بسیار کوچک وساده باشد و اصلا نیازی به سفارشی سازی و اعمال تغییرات نداشته باشد. مثلا نرم افزار راس گیری چک که شرکت داده پردازان ارگس به بازار ارائه کرده است یک نرم افزار بسیار ساده است که نیازی به سفارشی سازی و یا حتی پشتیبانی هم ندارد. در ضمن این نرم افزار رایگان است و می توانید به راحتی آنرا دانلود کرده و مورد استفاده قرار دهید.

ولی نرم افزار حسابداری باتیز و یا نرم افزار حسابداری همکاران سیستم را در نظر بگیرید. این نرم افزارها و نرم افزارهای مشابه آنها آنقدر گسترده و بزرگ هستند که ممکن است برای کسب و کارها نیاز به سفارشی سازی داشته باشند. یکی از مواردی که در انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری برای سازمان باید مد نظر باشد همین قابلیت سفارشی سازی و اعمال تغییرات مورد نیاز کاربر در نرم افزار است.

سفارشی سازی و اعمال تغییرات مورد نظر کاربر در نرم افزار حسابداری می تواند به دو صورت انجام شود. یکی از صورتهای ممکن این است که یک نرم افزار به صورت یک فریم ورک قابل توسعه در اختیار کاربران قرار گیرد و کاربران بدون نیاز به شرکت تولید کننده، می توانند نرم افزار را سفارشی کنند البته این سفارشی سازی محدود بوده و در حیطه همان ابزارهایی است که در اختیار کاربر قرار می گیرد.

مثلا یک نمونه کوچک از این نوع نرم افزار ها نرم افزارهای BPMS است که می توان توسط آنها یک سیستم را از صفر تا صد توسعه داد. البته این توسعه محدود بوده و نمی توان مسائل پیچیده را با آنها پیاده سازی نمود.

نمونه کوچکتر که در اکثر نرم افزار های حسابداری وجود دارد و در ایران هم بیشتر به این صورت عمل می شود ، امکان سفارشی سازی چاپ و گزارشات در نرم افزارها می باشد. نرم افزار حسابداری بیت و نرم افزار حسابداری سما و نرم افزار حسابداری باتیز این ویژگی را دارند و کاربر می تواند چاپ های سیستم را به دلخواه خود سفارشی سازی نماید. حتی این امکان ممکن است در نرم افزار حسابداری هلو هم وجود داشته باشد.

در صورت دوم شرکت تولید کننده نرم افزار قبول می کند که نرم افزار حسابداری را برای مشتری یا کاربر سفارشی سازی نماید. در این صورت محدودیتی در سفارشی سازی وجود ندارد و تقریبا سیستم تولید شده کاملا به دلخواه کاربر سفارشی می شود.

سفارشی سازی یکی از مواردی است که هزینه زیادی برای مشتری دارد و مشتری باید هزینه آنرا تقبل نماید. این هزینه باید متناسب با رفع نیازهای مشتری باشد. بنابراین مشتری نباید هر نیازی را اعلام نماید تا شرکت تولید کننده نرم افزار آنرا سفارشی سازی نماید.

از نکته هایی که در مورد سفارشی سازی نرم افزار باید مد نظر داشت این است که سفارشی سازی همیشه خوب نیست. ضمن اینکه همیشه هم بد نیست.

برخی اوقات سفارشی سازی نرم افزار امری ضروری است زیرا اگر این سفارشی سازی صورت نگیرد ، هزینه های زیادی بر سازمان تحمیل می کند. مثلا در نرم افزار حسابداری باتیز که امکان سفارشی سازی را دارد می توان بخش فروش را سفارشی کرد.

 

One Comment

  1. نرم افزار حسابداری

    در واقع سفارشی سازی در نرم افزار حسابداری باعث می شود که نرم افزار برای استفاده کننده راحت تر شده و بازدهی بیشتری داشته باشه.

    پاسخ

Leave your thoughts

مقایسه و انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری

ما در این سایت لیست نرم افزار های حسابداری موجود در بازار را گردآوری می کنیم تا به بازدید کنندگان خود کمک کنیم تا نرم افزارهای حسابداری را با هم مقایسه کرده و بهترین نرم افزار حسابداری را برای کسب و کار خود انتخاب کنند.

تماس با ما

برای تماس با ما با شماره تلگرام در ارتباط باشید:
09212822359

NEWSLETTER